Recensies

‘Canis’ door Eva De Gelder

De Belgische schrijfster Eva De Gelder is lid van het feministische schrijverscollectief Hyster-X, ‘voor womxn en non-binaire personen die in België wonen of werken. We willen vrouwelijke stemmen versterken en vieren’, aldus de website. Haar eerste roman uit 2020, Canis, gaat over een jonge vrouw zonder naam die al mijmerend door Brussel loopt en haar bestaan overdenkt nadat het uitgeraakt is met haar vriend. Als leidmotief duikt steeds een wolf op.

Het leven van die vrouw bestaat uit roken, drinken, drugs gebruiken, tinderen en seks. Haar nieuwe huis verwaarloost ze net zozeer als zichzelf. In haar bespiegelingen zit weinig positiefs, alles is even lelijk en verwerpelijk. Ze heeft moeite om met haar eenzaamheid en om met zichzelf om te gaan. In lange zinnen met veel Vlaamse woorden geeft ze een beeld van hoe een jongere tegen de wereld aankijkt. Het taalgebruik van Eva De Gelder is zowel bloemrijk als grof en hard.  Daarnaast zit er ook humor in haar verhaal en kan ze met diepzinnige gedachten komen. Een voorbeeld: “Depressies, daar heb ik oor naar, maar met modeziekte hoeft u niet bij mij aan te kloppen, en al helemaal niet te suggereren dat ik ze zelf zou hebben, aan dergelijke meeloperij doe ik niet. Daarenboven betwijfel ik het ten zeerste dat we die zogeheten burn-outs kunnen vermijden via geforceerde saamhorigheid in de vorm van bowling en ravotten in de Ardennen met mensen met wie we al meer tijd dan nodig doorbrengen.” Dit zegt de vrouw tegen haar werkgever, waarna ze al snel haar C4 indient, het Vlaamse ontslagformulier.

Haar wandelroute door Brussel, met een flink aantal cafés, wordt vrij gedetailleerd weergegeven, maar is waarschijnlijk vooral leuk voor wie bekend is met de stad. Volgens de beschrijving van Eva De Gelder is Brussel een lelijke en weerzinwekkende stad, maar is Antwerpen nog veel erger. Daar wonen alleen maar arrogante mensen die het Vlaams heel raar uitspreken.

Interessant is de rol van de wolf. Canis begint in 2018, het Chinese jaar van de hond en het jaar waarin er voor het eerst een wolf in België wordt gesignaleerd. ‘Canis’ is de familienaam van wolven en honden. De Belgische wolf heet Naya en zij gaat de rol van ‘lone wolf’ vervullen, iemand die zich tegen het soortgedrag in solitair opstelt, in afwachting van een partner en een gezin, net zoals de vrouw. Voor haar wordt Naya een symbool van vrijheid, durf, kracht en individualiteit. Of ze die eigenschappen zelf ooit krijgt, blijft de vraag, maar de wil is er.

Op de achterkant van het boek staat dat de roman een Bildungsroman is. Ik herken dat niet. Van karakterontwikkeling is namelijk weinig sprake. Canis is meer een variant op de geschriften van de Angry Young Men die zich afzetten tegen de gevestigde orde, de burgerlijkheid en de hypocrisie, zoals die er waren voor en na hun tijd. Op internet is opvallend weinig te vinden over deze roman. Het onderwerp spreekt misschien vooral jonge mensen aan. Maar zullen die struikelen over het complexe taalgebruik?

Toch moet gezegd worden dat het uitgebreide vocabulaire, hoe oneconomisch mijns inziens ook toegepast, in combinatie met de vertolking van gedachten en het in staat zijn om ‘scènes uit het leven’ raak en geestig weer te geven het schrijverschap van Eva De Gelder toch bewijzen. ‘Gerookt en Gepekeld Vlees’ is haar tweede roman, uit 2022.

Uitgeverij      Beefcake Publishing, Gent 2020
Pagina’s        153
ISBN             978 9493 111 370

Recensie door Janny Wildemast, juni 2025

Share

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Powered by: Wordpress
Geverifieerd door MonsterInsights